Pytania i odpowiedzi

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów, którzy mieli wykonywane zabiegi skleroterapii. Myślimy, że  udzielone opowiedzi pomogą, także innym pacjentom, którzy na wizycie lekarskiej zapomnieli zadać nurtujące ich pytanie, lub nie wiedzą jak postąpić w danej sytuacji.

1. Jak długo po zabiegu należy nosić pończochy uciskowe bez zdejmowania

Odpowiedź. Pończochy uciskowe w II stopniu ucisku nosimy bez zdejmowania do godzin wieczornych drugiego dnia po zabiegu. W kolejnych dniach nosimy pończochy tylko w czasie dnia i zdejmujemy je na noc.

2.Czy w przypadku konieczności skorzystania z toalety w nocy należy ubrać pończochy uciskowe.

Odpowiedź: Nie w przypadku konieczności skorzystania z toalety nie trzeba ubierać pończoch uciskowych.

3.Co robić jeżeli na przebiegu obliterowanej żyły wystąpi ból i zaczerwienienie.

Odpowiedź: Jeżeli w kolejnych dniach po zabiegu wystąpi bóle i zaczerwienienie, a obliterowana żyła może być wyczuwalna palpacyjnie jako gruby postronek należy  skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg. Do czasu wizyty można zastosować środki przeciwzapalne  w tabletkach : np.: ibuprofen( preparaty: Ibufen, Ibum, Ibupar, Ibuprofen, Ibuprom, Metafen, Nurofen) diclofenak ( preparaty: Cataflam, Diclac, Dicloberl, Diclofenac,DicloDuo, Dicloratio, Majamil, Naklof, Naklofen, Olsen, Rewodina,Voltaren), ketoprofen ( preparaty:Bi-Profenid, Ketonal, KetoprofenKetoprom, Profenid ), metamizol (preparaty: Pyralginum, Pyrahexal).

Poza tabletkami można stosować maści , kremy lub żele przeciwzapalne. ( smarujemy delikatnie bolesne zmienione zapalnie miejsca 2-3 x dziennie).

Powyżej wymieniono niektóre z najczęściej używanych w Polsce niesterydowych leków przeciwzapalnych. W przypadku stosowania innych leków w leczeniu innych schorzeń w celu uniknięcia niekorzystnych interakcji należy się skontaktować z lekarzem wykonującym zabieg i poinformować go o stosowanych przewlekle lekach.

Jeżeli pończocha uciskowa nasila dolegliwości należy ją zdjąć i nie nosić do czasu ustąpienia stanu zapalnego. Po ustąpieniu stanu zapalnego ( najczęściej 4-6 dni) zakładamy pończochę uciskową na dzień.

Czasami konieczna jest wcześniejsza wizyta i odbarczenie niewielkiej ilości rezydualnej krwi z obliterowanego żylaka co przynosi znaczą poprawę w zakresie zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz szybszego cofania się stanu zapalnego.

Zawsze należy skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg i poinformować go o wystąpieniu powyższego jak i innych powikłań .

4. Czy po zakończonej skleroterapii należy nosić pończochy uciskowe.

Jak długo po zakończonej skleroterapii należy nosić pończochy uciskowe.

Odpowiedź: Skleroterapia jest zabiegiem, który zamyka zmienione żylakowato żyły. Skleroterapia nie jest zabiegiem , który leczy ze skłonności do tworzenia się żylaków, które występują u wielu osób. Pończochy uciskowe w I i II stopniu ucisku są najlepszym sposobem w opinii autora profilaktyki przeciwżylakowej. Dlatego też jeżeli to pacjentowi nie przeszkadza należy je nosić w ciągu dnia przez kolejne lata po zabiegu. Wyjątkiem są tutaj miesiące letnie , kiedy to ze względu na panujące wysokie temperatury noszenie pończoch przeciwżylakowych w II stopniu ucisku dla większości pacjentów jest niemożliwe. Można wtedy spróbować nosić pończochy przeciwżylakowe w I stopniu ucisku a w przypadku kiedy i to jest niemożliwe należy przyjmować leki flebotropowe , których wiele jest na rynku.

Zawsze w celu wyboru najlepszej profilaktyki należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.

5. Czy po zakończonym leczeniu należy się jeszcze kontrolować.

Odpowiedź: Po zakończonym leczeniu obliteracyjnym metodą skleroterapii należy wykonywać rutynowe kontrole minimum jeden raz w roku. W czasie badania kontrolnego oceniany jest w obrazie USG układ żylny obliterowanej kończyny co pozwala na wykrycie nowych żylaków, oraz na wykrycie rekanalizacji żylaków uprzednio obliterowanych. Pozwoli to na pojęcie szybkiego leczenia metodą skleroterapii nowopowstałych żylaków lub zrekanalizowanej żyły .

6. czy na wizyty kontrolne w trakcie zabiegów obliteracji oraz po zakończeniu obliteracji należy przynosić pończochy uciskowe.

Odpowiedź: Zawsze na wizyty kontrolne należy przynosić pończochy lub rajstopy uciskowe, bowiem w trakcie badania może okazać się , że trzeba podać kolejną dawkę środka obliterującego, po której trzeba będzie założyć pończochy lub rajstopy uciskowe.