Profilaktyka

Skuteczne leczenie żylaków to nie wszystko. Czasem, nawet po skutecznym zabiegu usunięcia tej przykrej przypadłości, zdarzają się nawroty. Jak temu zapobiec? Ważna jest profilaktyka. Dzięki kilku prostym zaleceniom można zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków i złagodzić ewentualne objawy

1. Należy unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Trzeba w miarę możliwości zmieniać pozycję, uginać nogi, chodzić, w czasie jazdy samochodem wykonywać często ruchy zginania w stawie skokowym

2. Od czasu do czasu, jeśli tylko masz ku temu sposobność, połóż się i unieś nieznacznie nogi. Dzięki temu dasz odpocząć swoim żyłom.

3. Zadbaj o nogi. Unikaj częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie. Od czasu do czasu zafunduj sobie delikatny masaż nóg.

4. Specjalne rajstopy i pończochy  o I stopniu ucisku to dobry sposób na profilaktykę poszerzania się żył i tworzenie nowych żylaków.

5. Prowadź zdrowy tryb życia, walcz z nadwagą i postaw na umiarkowaną aktywność fizyczną.

6. Unikaj sauny i długotrwałego opalania. Przegrzanie organizmu to sprzymierzeniec żylaków.

7. Kobiety ze skłonnością do tworzenie żylaków powinny unikać stosowania doustnej antykoncepcji oraz stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

8. W okresie ciąży należy stale nosić samonośne pończochy profilaktyczne ( co najmniej z I stopniem ucisku).