Metody leczenia

W naszym Centrum Medycznym panuje zasada holistycznego podejścia do problemu, z którym zgłasza się pacjent. Tak więc wybieramy taki sposób terapii aby usunąć lub zmniejszyć nie tylko dolegliwości związane z żylakami( obrzęk, ból, uczucie ciężkości, przebarwienia, owrzodzenia), ale także staramy się osiągnąć maksymalnie korzystny efekt kosmetyczny naszych zabiegów co jest istotną sprawą w utrzymaniu dobrego samopoczucia pacjenta w kontaktach i relacjach międzyludzkich. W związku z tym nie stosujemy w naszym leczeniu żadnych metod chirurgicznych związanych z użyciem skalpela i tym samym z tworzeniem się w okresie gojenia blizn.

W Centrum Medycznym Holi-Med. stosujemy skojarzone leczenie żylaków łącząc różne nowoczesne metody leczenia zabiegowego, które wzajemnie się uzupełniają:

1. VenaSeal - klej tkankowy  to najnowocześniejsza technika zamykania  żylaków kończyn dolnych. Specjalny  klej tkankowy podawany jest do światła żylaków co powoduje ich natychmiastowe zamknięcie. Ten sposób leczenia nie wymaga żadnego znieczulenia. Więcej w zakładce leczenie żylaków.

2. Laser wewnątrzżylny  (EVLT); z wykorzystaniem laserowego włókna radialnego 1470nm. Małoinwazyjna najnowsza technika leczenia z  zastosowaniem nowoczesnego włókna radialnego podnoszącego skuteczność leczenia i bezpieczeństwo zabiegu. Wymaga znieczulenia tumescencyjnego ( wzdłuż  zamykanej żyły). Nie wymaga znieczulenia ogólnego oraz nadoponowego. Więcej w zakładce leczenie żylaków.

3. EVRF- jest nowoczesną wenątrznaczyniową metodą leczenia polegającą na termoablacji radiowej. Urządzenie emituje prąd o częstotliwości ok. 460 KHz i mocy od 2 do 25 W co powoduje wzrost temperatury wewnątrz żyły do około 85-90 stopni Celsjusza. Uwolniona w ten sposób energia cieplna obkurcza naczynie żylne, doprowadzając do jego zamknięcia. Zabieg jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu  co czyni go niebolesnym. Zabieg przeprowadza się z nakłucia zyły co zapewnia doskonały efekt kosmetyczny: brak blizn!  

4. SKLEROTERAPIA : Skleroterapia jest bardzo powszechną metodą leczenia żylaków. Jej wielką zaletą jest również możliwość przeprowadzenia zabiegu ambulatoryjnie, tzn. nie jest wymagany pobyt w szpitalu, co skraca czas leczenia do około 1-2 godzin, a pacjent może być uruchomiony bezpośrednio po zabiegu. Metoda ta nie wymaga znieczulenia. Skleroterapia polega na wprowadzeniu do żylaka za pomocą strzykawki środka obliterującego.

5. IPL –nowoczesna metoda leczenia drobnych żylaków położonych powierzchownie oraz pajączków żylnych. Generator intensywnych pulsów światła wytwarza pulsy światła w zakresie fal 460 do 1200nm. Pulsy światła absorbowane są przez 
hemoglobinę krwinek czerwonych znajdujących się w chorych naczyniach co doprowadza do ich koagulacji i zamknięcia.

----------------------------------------------------------------------------

OBLITERACJA WEWNĄTRZŻYLNA : EVRF

Jedna z najlepszych technika wewnątrzżylnego leczenia żylaków metodą RF ( Radio Frequncy- fale radiowe wysokiej częstotliwości)

Termokoagulacja polega na wprowadzeniu do światła żyły specjalnego aplikatora za pomocą którego przesyłane są do końcówki termokoagulacyjnej ( znajdującej się na końcu cewnika) fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Fale wytwarzają wysoką temperaturę na bardzo niewielkiej przestrzeni ( tylko wewnątrz żyły) co powoduje  koagulację skutkującą natychmiastowym obkurczeniem a następnie w dalszym przebiegu (tygodnie) jej całkowite zwłóknienie. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu tumescencyjnym co czyni go niebolesnym.

Aplikator RF wprowadza się do żyły przez nakłucie, co pozwala uniknąć cięć w pachwinie i na kończynie  związanych z klasycznym zabiegiem. W trakcie zabiegu ilość dostarczonej energii jest precyzyjnie dawkowana dzięki czemu ryzyko oparzenia skóry jest znikome a ból pooperacyjny znacznie mniejszy niż po innych metodach. Zamykanie żylaków  metodą EVRF  cechuje skuteczność leczenia porównywalna metodami klasycznymi a przy tym minimalna inwazyjność, szybka rekonwalescencja i brak blizn.

Metodą EVRF możemy leczyć różne rodzaje żylaków:

Do leczenia małych pajączków i rozszerzonych naczyniek żylnych stosujemy bardzo cienkie igły o średnicy 0,08mm i 0,15mm.

Do leczenia żylaków o średnicy 1-4mm stosujemy bardzo cienkie cewniki o średnicy 0,7 mm i 1,1mm. 

Wprwowadzamy cienką igłę z prowadnicą do żyły, którą chcemy zobliterować


Po wysunięciu igły wprowadzamy jałowy aplikator przez prowadnicę do żyły


Wycofując powoli aplikator wysyłamy impulsy radiowe co powoduje termokoagulację żyły

Do leczenia żylaków dużych stosujemy aplikatory grubości 2mm.

  

Przeciwskazania do wykonywania zabiegu medodą EVRF
1. Wszczepiny rozrusznik serca
2. Uczulenie na środki znieczulające
3. Stany nadkrzepliwości krwi 
4. Zmiany zapalne w obrębie kończyny poddawanej zabiegowi
5. Obrzęk chłonny
6. Chory leżący
7. Niewydolność tętnic obwodowych
8. Ciąża
9. Przebyte lub aktualne zmiany zakrzepowo-zatorowe
10. Zakrzeplub zrosty w czonym naczyniui\
11. Zły ogólny stan zdrowia
O wystąpieniu któregokolwiek z powyższych należy bezwzględnie poinformować lekarza kwalifikującego do zabiegu.

 Zalecenia dla pacjentów po zabiegu termokoagulacji wewnątrznaczyniowej ( EVRF)
1. Pończochy o II stopniu ucisku należy nosić przez tydzień po zabiegu
2. Pierwszą noc po zabiegu należy spać w pończochach. W kolejnych dniach można ściągać pończochy na noc.
3. Należy poruszać się codziennie  przynajmniej przez 1 godzinę dziennie w ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu.
4. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu unikać gorących kąpieli, wysokiego unoszenia kończyn  oraz  dużych obciążeń.

------------------------------------------------------

SKLEROTERAPIA

Nieoperacyjną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia, zwana też sklerotyzacją, obliteracją bądź nastrzykiwaniem. Polega na podaniu do światła niewydolnej żyły substancji drażniącej, tzw. sklerozantuWstrzyknięcie środka chemicznego pod postacią piany, uszkadza komórki śródbłonka, powodując skurcz i kontrolowany stan zapalny ściany naczynia. W ten sposób, celowo wywołana reakcja zapalna prowadzi do zwężenia, obkurczenia, a następnie zwłóknienia i w efekcie zamknięcia żyły przez jej trwałe zarośnięcie. Uniemożliwia to cofanie się krwi w chorej żyle z uszkodzonymi zastawkami, zmniejsza obrzęk i chroni chorego przed utworzeniem owrzodzenia. W przypadku istniejących już owrzodzeń metoda ta znacznie przyspiesza w większości przypadków gojenie się owrzodzeń. Odmianą skleroterapii, służącą do zamykania bardzo drobnych żyłek, tzw. teleangiektazji jest mikroskleroterapia. Tego rodzaju zabieg przeprowadza się przy użyciu okularów powiększających i bardzo delikatnych, miniaturowych igiełek.             
         W naszych gabinetach wykorzystujemy stale dokonujący się postęp techniczny. Zamykanie żył wykonujemy pod kontrolą USG. Znacznie zwiększa to precyzję i bezpieczeństwo wykonania zabiegu.
Środki obliterujące
         W chwili obecnej stosujemy siarczan sodowy tetradecylu – preparaty Fibrovein i Polidokanol (AETOXYSCLEROL). Środki te należą do detergentów - uszkadzają wewnętrzną warstwę naczynia,  śródbłonek. Stężenie środka obliterującego dobieramy w zależności od rozmiaru i lokalizacji chorego naczynia. Używane w trakcie leczenia środki nie są toksyczne dla organizmu, co gwarantuje większą skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu.
Technika zabiegu 
        W naszych gabinetach stosujemy najnowocześniejszą technikę sklerotyzacji, tzw. skleroterapię piankową Tessariego. Metoda ta polega na wstrzyknięciu do żylaka leku w postaci specjalnie spreparowanej piany. Poprzez stałą obserwację (w USG) przemieszczania się piany jesteśmy w stanie określić jej miejsce i dobrać odpowiednią ilość leku. Pianę wytwarza się poprzez zmieszanie sklerozantu w odpowiedniej proporcji z powietrzem lub dwutlenkiem węgla. Istotną zaletą tej techniki jest to, że środek w postaci piany nie rozpływa się w żyle i zakleja tylko wybrane naczynia. Ponadto, oddziałuje ze ścianą naczynia na większej powierzchni mniejszą ilością leku.

Wskazania do zabiegów wykonywanych w naszych gabinetach
* Niewydolność głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych (żyła odpiszczelowa, odstrzałkowa, żyły przeszywające)        
* Żylaki umiejscowione wokół owrzodzenia         
* Małe żylaki (1-3 mm)          
* Żylaki pozostałe po operacjach          
* Zmiany w obrębie żył siatkowatych          
* Wenulektazje (rozszerzone naczyńka śródskórne)         
* Teleangiektazje (pajączki żylne) 
Przeciwwskazania do zabiegu:          
Uczulenia na leki obliterujące          
Czynna zakrzepica żył głębokich i powierzchownych          
Infekcja ogólne, miejscowe stany zapalne skóry          
Nasilone stany niedokrwienia kończyn          
Unieruchomienie      
Wada serca (przeciek międzyprzedsionkowy) 
Procedura 
Skleroterapia jest zabiegiem wymagającym współpracy pacjenta z lekarzem. Powodzenia terapii zależy od ścisłego przestrzegania ustalonego sposobu leczenia. Na sukces składają się nie tylko umiejętności i doświadczenie osoby przeprowadzającej zabieg. Istotne jest także, by pacjent stosował się do zaleceń lekarza przed, w trakcie i po leczeniu.  
Przygotowanie do zabiegu 

Podczas pierwszej konsultacji oceniamy krążenie żylne za pomocą badania USG: Duplex Doppler. Celem dokładnego badania ultradźwiękowego jest sprawdzenie stanu zastawek żylnych, regulujących kierunek przepływu krwi. Wykonujemy także echokardiografię celem wykluczenia wady serca. Brak przeciwwskazań umożliwia zaproponowanie pacjentowi indywidualnego toku leczenia.   

Przebieg zabiegu 
Zabieg przeprowadzamy w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga on podawania znieczulenia. W jego trakcie pacjent przyjmuje pozycję leżącą. Dzięki takiej pozycji, ciśnienie w układzie żylnym obniża się prawie do zera. Opróżnione z krwi naczynia łatwiej ulegają działaniu leku o niższym stężeniu. Obszar skóry, na którym będzie przeprowadzany zabieg przemywa się środkiem odkażającym. Lekarz zaznacza najpierw większe żyły, potem małe pajączki, które podda skleroterapii. Lek wstrzykuje się bezpośrednio do światła żyły przy pomocy małej strzykawki z bardzo cienką igłą. Cały zabieg trwa z reguły ok. 30 do 40 minut. Podczas niego lekarz wykonuje od jednego do kilkunastu nakłuć. Po wyjęciu igły zakładany jest opatrunek uciskowy. Najczęściej nastrzykiwanie przeprowadza się na wybranej części nogi. Gdy leczeniu poddaje się gęstą sieć drobnych pajączków, obszar zabiegu zostaje ograniczony do fragmentu skóry o powierzchni od 100-200cm2. Jeśli zmiany są znaczne, zastrzyki obliterujące aplikuje się w trakcie kilku sesji, odbywających się zazwyczaj co 3-4 tygodnie. W obrębie żył poddanych zabiegowi powstają zasinienia i obrzęki Proces gojenia może trwać od 4 tygodni do 6 miesięcy, a jego tempo zależy od wielkości żyły i stopnia zaawansowania choroby.  
Postępowanie po zabiegu
Kiedy zabieg dobiegnie końca, pacjent w założonym już opatrunku uciskowym powinien spacerować przez około pół godziny. Ruch przyspiesza prąd krwi w żyłach głębokich, przez co sklerozant po dostaniu się do nich ulega szybkiemu rozcieńczeniu. W żadnym wypadku nie wolno wtedy stać, siedzieć ani leżeć. Pacjent  po obliteracji powinien być odwieziony przez drugą osobę, która powinna mu towarzyszyć przynajmniej w pierwszej dobie po zabiegu. Przez pierwszą dobę po zabiegu należy unikać gwałtownych ćwiczeń fizycznych. Opatrunek z bandaża elastycznego albo pończochy uciskowe o drugiej klasie ucisku, nosi się przez 30 dni. W pierwszej dobie po zabiegu, pacjent nie może zdejmować opatrunków nawet na noc. Udowodniono, że stosowanie wyrobów kompresyjnych przez całe życie ogranicza rozwój niewydolności żylnej. Po zabiegu wskazana jest aktywność fizyczna z ograniczeniem długiego stania bądź siedzenia. W trakcie odpoczynku należy unosić nogi do góry, aby krew lepiej odpływała z żył. Niewielkie obrzęki są zjawiskiem normalnym, przechodzą po zdjęciu opatrunku. Jeśli pojawi się ból, nieustępujący obrzęk, bądź inne niepokojące dolegliwości, należy skontaktować się z lekarzem. Po zabiegu, w trakcie kontrolnej wizyty, oceniamy skuteczność obliteracji i wydajemy zalecenia mające zasadnicze znaczenie w leczeniu. Jeżeli w obliterowanej żyle stwierdzimy obecność krwi, usuwamy ją z małych wkłuć.  W trakcie leczenia stosujemy leki flebotropowe, celem poprawy mikrokrążenia żylnego.   
Powikłania skleroterapii 
Przebarwienia i zmatowienia powstają wskutek długiego przebywania w żyle lub poza nią płynnej krwi, dlatego należy ją ewakuować z małych ukłuć. 
Zatory i zakrzepy mogą się umiejscowić w niepożądanych miejscach – mogą zajmować żyły głębokie, tętnice płucne, a przy obecności wady serca mogą się umiejscawiać w krążeniu dużym (np. w mózgu – możliwe są przykładowo: przejściowe zaburzenia widzenia), dlatego przed każdym zabiegiem wykonujemy echokardiografię w celu wykluczenia wady serca z przeciekiem. Martwica skóry lub okolicznych tkanek są rzadkie, spowodowane niedokrwieniem tkanek. Reakcje alergiczne są dzisiaj bardzo rzadko obserwowane. Możliwość wstrząsu anafilaktycznego wymaga przygotowanie wszystkich środków zapobiegawczych. 
Omyłkowe wstrzyknięcie do tętnicy mogą wywoływać martwicę tkanek. Minimalizujemy prawdopodobieństwo tych powikłań, kontrolując zabieg w USG. 
Obliteracja najdrobniejszych naczyniek tzw pajączków żylnych których średnica jest mniejsza od najcieńszych igieł dostępnych na rynku ( aktualnie są to igły o grubości 0,25 mm 35G) wykonywana jest przy pomocy urządzenia IPL + RF. Metoda IPL polega na stosowaniu intensywnych pulsów światła w zakresie od 500 do 1200nm. Stosujemy  różnego rodzaju filtry  co pozwala na dobieranie optymalnych parametrów w zależności od kalibru naczyniek żylnych przeznaczonych do zamknięcia. Zastosowania impulsów fali Radiowej RF dodatkowo poprawia skuteczność zabiegu. 


Zabiegi wykonywane są w odstępach kilkutygodniowych( średnio wystarczają trzy zabiegi). Zabiegi są całkowicie nieinwazyjne polegają na przyłożeniu głowicy do powierzchni skóry po  czym po naciśnięciu przycisku występuje  uwolnienie impulsów  IPL oraz  impulsów fal radiowych RF. Pacjent jest zabezpieczony odpowiednimi okularami ochronnymi przed przypadkowym  kontaktem  z wytwarzanymi impulsami światła. 

Istotą działania  intensywnych pulsów światła oraz fali radiowej jest absorpcja tych fal przez hemoglobinę zawarta w teleangiektazjach (pajączkach) co doprowadza do  jej koagulacji z następowym zamknięciem  naczynia i w dalszym etapie całkowitym  zwłóknieniem naczynia, które staje się niewidoczne 

-----------------------------------------------------------------------------------

IPL + RF (GENERATOR INTENSYWNYCH PULSÓW ŚWIATŁA )

Odsłony: 3437

IPL+ RF -nowoczesna metoda leczenia drobnych żylaków położonych powierzchownie oraz pajączków żylnych.

 Generator intensywnych pulsów światła wytwarza pulsy światła w zakresie fal 460 do 1200nm.Energia pulsów światła absorbowana jest przez hemoglobinę krwinek czerwonych znajdujących się w chorych naczyniach. Energia ta podgrzewa naczynie. Powoduje to że fragmenty poddane działaniu IPL mają niższy opór elektryczny co powoduje łatwiejsze przechodzenie prądu RF , który zostaje generowany przez głowicę natychmiast po wygenerowaniu intensywnego pulsu światła. Całość doprowadza do koagulacji naczynia i jego zamknięcia. Połączenie tych dwóch metod powoduje , że zabieg jest skuteczniejszy a poszczególne energie IPl oraz RF są mniejsze niż gdyby leczenie było przeprowadzane osobno każdą z opisanych powyżej metod, co wiąże się z większym bezpieczeństwem leczenia skojarzoneg.

Kogo i co leczymy metodą IPL + RF

1.    Drobne poszerzenia żylne poniżej 2 mm ( żylaki siatkowate i pajączki teleangiektazje)

2.    Pacjentów u , których zabiegi skleroterapii są przeciwskazane

3.    Pacjentów u, których występuje lęk przed iniekcjami

4.    Pacjentów u których naczynia są zbyt małe na 
wykonywanie iniekcji ( naczynia < 0,3 mm średnicy)

5.    Naczynia na twarzy i w okolicach stopy i kostek (trudne i ryzykowne do skleroterapii- większe ryzyko powikłań)

Ilość zabiegów niezbędna do uzyskania pozytywnych efektów zawiera się  zazwyczaj pomiędzy 3-5. Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić 3-4 tygodnie.

Często teleangiektazje mogą nie wykazywać żadnych zmian w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu, by ostatecznie uzyskać poprawę kliniczną.